czwartek, 26 marca 2020

Rybki

Drodzy rodzice,

zachęcam do odwiedzania Kącika Logopedycznego. Znajdziecie tu Państwo szereg pomysłów, które możecie wykorzystać podczas zabawy ze swoimi dziećmi. Ćwiczenia logopedyczne nie muszą być nudne i męczące, mogą przynieść Wam i Waszym dzieciom dużo radości. Jeżeli macie Państwo młodsze dzieci w wieku przedszkolnym, wykorzystajcie zabawy logopedyczne  już teraz. Warto jak najwcześniej ćwiczyć narządy artykulacyjne, żeby w przyszłości dzieci nie miały problemów z wymową.

Proponuję dzisiaj zabawę, którą nazwałam "Rybki". Aby rozpocząć zabawę potrzebne będą następujące materiały:

- 2 kartki z bloku A 4 (technicznego)
- 1 kartka z bloku rysunkowego
- słomka do picia

Na każdej kartce z bloku technicznego narysuj staw. Niech ma on dowolny kształt, nie może być jednak zbyt mały. Jeden staw ma mieć czystą wodę, więc pomaluj go błękitną kredką. Drugi staw ma być zanieczyszczony, więc pomaluj go np. szarością i brązem. Możesz namalować w nim różne śmieci (puszki, butelki itp.) Na kartce z bloku rysunkowego namaluj kilka rybek (takiej wielkości, żeby zmieściły się w stawie). Niech będą kolorowe. Rybki umieść w brudnym stawie. Przyłóż słomkę prostopadle do rybki, zaciągnij powietrze i przenieś rybkę do czystego stawu. Wszystkie rybki trzeba jak najszybciej przenieść do czystej wody, żeby nie zdechły. Można zwiększyć odległość między stawami, wtedy utrudnimy zadanie. Możemy zrobić zawody, rodzice kontra dzieci.

Bawiąc się w przenoszenie rybek dziecko ćwiczy mięsień okrężny ust. Mięsień ten jest odpowiedzialny za zwieranie warg i wysuwanie ich do przodu. Bierze on udział w czynnościach prymarnych - oddychanie, jedzenie, picie oraz artykulacja. Osłabiony mięsień okrężny ust będzie wpływał na jakość artykulacji. Przy wielu głoskach w systemie języka polskiego jest nam niezbędne lekkie wysunięcie warg do przodu (tzw. dziubek) Mowa tu o głoskach: sz, rz, cz, dż.

Życzę owocnych ćwiczeń w zabawie

Magda Kulik,
logopeda szkolny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz